Recap

Licensed to Texas Tech University - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/5/2011 07:31 PM
                          Texas Tech Open - 2/5/2011                           
                           Athletic Training Center                            
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: !  6.76  2/6/2010    Kimberly Smith, Wayland Baptist             
        Auto: A  6.72                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Levy, Jura                   South Plains            6.82       6.93q  1 
  2 Evans, Terra                 Texas Tech              6.85       6.99q  3 
  3 Jackson, Candace             Texas Tech              6.85       7.14q  1 
  4 Alexander, Erica             Texas Tech              6.85       7.15q  2 
  5 Redhead, Janelle             South Plains            7.00       7.19q  2 
  6 Flemons, Victoria            South Plains            7.30       7.21q  1 
  7 McKnight, Sparkle            South Plains            7.10       7.23q  3 
  8 Blake, Amoy                  South Plains            7.20       7.26q  3 
  9 Parker, Abreanna             South Plains            7.16       7.27q  2 
 10 Wilcox, Tiffany              Angelo State            7.36       7.31q  3 
 11 Grant, Bianca                Wayland Bapt            7.14       7.32q  1 
 12 Ferguson, Gortia             Colby CC                7.36       7.33q  2 
 13 Sheppard, Shykilia           Wayland Bapt            7.24       7.34q  3 
 14 Gay, Natasha                 Wayland Bapt            7.39       7.37q  3 
 15 Lee, Leandria                Wayland Bapt            7.29       7.42q  2 
 16 Emanuel, Keri                South Plains            7.30       7.42q  1 
 17 Bowens, Paula                New Mexico J            7.45       7.45   3 
 18 Myers, Makayla               Angelo State            7.40       7.52   1 
 19 Griffith, Cassey             South Plains            7.39       7.57   2 
 20 Haley, Callie                West Texas A            7.51       7.63   3 
 21 Williams, Madeline           West Texas A            7.74       7.68   2 
 22 McIntosh, Gabrielle          Colby CC                7.43       7.82   2 
 
Women 55 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: !  6.76  2/6/2010    Kimberly Smith, Wayland Baptist             
        Auto: A  6.72                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Levy, Jura                   South Plains            6.93       6.86   1 
  2 Evans, Terra                 Texas Tech              6.99       6.90   1 
  3 Alexander, Erica             Texas Tech              7.15       7.02   1 
  4 Jackson, Candace             Texas Tech              7.14       7.11   1 
  5 Redhead, Janelle             South Plains            7.19       7.20   1 
  6 McKnight, Sparkle            South Plains            7.23       7.22   1  7.217
  7 Parker, Abreanna             South Plains            7.27       7.22   2  7.219
  8 Grant, Bianca                Wayland Bapt            7.32       7.23   2 
  9 Ferguson, Gortia             Colby CC                7.33       7.25   2 
 10 Blake, Amoy                  South Plains            7.26       7.26   1 
 11 Wilcox, Tiffany              Angelo State            7.31       7.29   2 
 12 Lee, Leandria                Wayland Bapt            7.42       7.34   2 
 13 Sheppard, Shykilia           Wayland Bapt            7.34       7.36   2 
 14 Gay, Natasha                 Wayland Bapt            7.37       7.41   2 
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: ! 23.23  2005        Tremedia Brice, TSU                         
        Auto: A 23.20                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Levy, Jura                   South Plains           23.75      23.39   1 
  2 Redhead, Janelle             South Plains           23.80      23.75   1 
  3 Jackson, Candace             Texas Tech             23.60      24.23   1 
  4 McKnight, Sparkle            South Plains           24.75      24.32   3 
  5 Bellille, Janeil             South Plains           24.35      24.50   3 
  6 Blake, Amoy                  South Plains           25.00      24.81   4 
  7 Williams, Meritzer           New Mexico J           24.30      25.21   1 
  8 Lee, Leandria                Wayland Bapt           24.80      25.35   3 
  9 Sheppard, Shykilia           Wayland Bapt           24.90      25.43   3 
 10 Simanek, Jamie               Texas Tech             25.00      25.47   4 
 11 Parker, Abreanna             South Plains           25.15      25.50   4 
 12 Gay, Natasha                 Wayland Bapt           25.40      25.76   4 
 13 Stokes, Bianca               New Mexico J           25.62      25.83   5 
 14 Bowens, Paula                New Mexico J           26.21      25.95   6 
 15 Ferguson, Gortia             Colby CC               26.42      26.24   6 
 16 Gamble, Tynesha              New Mexico J           26.43      26.31   6 
 17 Griffith, Cassey             South Plains           26.00      26.35   5 
 18 Holiwell, Marisa             West Texas A           26.62      26.36   7 
 19 Emanuel, Keri                South Plains           25.75      26.50   5 
 20 Flemons, Victoria            South Plains           25.00      26.58   3 
 21 Smith, Kristyn               Texas Tech             27.00      26.89   7 
 22 Myers, Makayla               Angelo State           26.30      26.96   6 
 23 Williams, Madeline           West Texas A           27.19      27.15   7 
 24 Young, Shelby                Abilene Chri           26.00      27.32   5 
 25 Haley, Callie                West Texas A           27.18      27.47   7 
 26 McIntosh, Gabrielle          Colby CC               27.39      27.66   7 
 27 Locke, Kelsey                Colby CC               31.94      32.41   8 
 28 Chambers, Kayla              Colby CC               36.46      35.48   8 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: ! 52.41  2005        Licretia Sibley, Texas Tech                 
        Auto: A 52.60                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Goule, Natoya                South Plains           53.80      53.27   1 
  2 Graham, Meshawn              Texas Tech             53.00      55.62   1 
  3 Tracey, Shana-Gaye           South Plains           56.77      56.70   2 
  4 Campbell, Antonique          New Mexico J           56.50      57.39   1 
  5 Lewis, Olivia                New Mexico J           54.74      57.98   1 
  6 Mclean, Trudy-ann            New Mexico J           56.67      57.99   1 
  7 Sue, Theresa                 Angelo State           58.80      59.06   3 
  8 Suggs, Yolanda               New Mexico J           57.40      59.52   2 
  9 Walton, Brittnay             Wayland Bapt           59.80      59.62   4 
 10 Atkinson, Laurren            Abilene Chri           58.50      59.99   3 
 11 Holmes, Quanisha             Wayland Bapt           58.00    1:00.09   2 
 12 Campbell, Paisley            Texas Tech             57.00    1:00.24   2 
 13 Crockett, Kristene           Angelo State           59.50    1:00.33   3 
 14 Parker, Natalie              Texas Tech             57.00    1:00.65   2 
 15 Gamble, Tynesha              New Mexico J           58.35    1:01.76   3 
 16 Stokes, Bianca               New Mexico J           59.40    1:02.75   3 
 17 Miller, Shauntae             Colby CC             1:04.99    1:02.97   4 
 18 Phillips, Harmony            South Plains         1:02.00    1:03.70   4 
 19 Durrough, Janelle            Wayland Bapt         1:05.00    1:07.77   4 
 20 Semwayo, Dananai             Wayland Bapt         1:09.83    1:09.62   4 
 21 Locke, Kelsey                Colby CC             1:15.25    1:15.40   4 
 
Women 600 Yard Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 1:18.82  1/21/2011   Natoya Goule, South Plains                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Villegas, Milca              Wayland Bapt         1:25.00    1:25.66  
  2 Jackson, Shannon             Texas Tech           1:24.28    1:27.01  
  3 Calloway, Chyna              Wayland Bapt         1:28.00    1:29.11  
  4 Hightower, Sh'kendra         Wayland Bapt         1:27.00    1:31.76  
  5 Diggs, Shelly                Angelo State         1:35.49    1:32.20  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 2:06.90  1/22/2011   Natoya Goule, South Plains                
        Auto: A 2:05.36                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Nussey, Andria               Angelo State         2:12.30    2:12.33  
  2 Jobe, Kearci                 Texas Tech           2:15.00    2:13.94  
  3 Secrest, Jennifer            Wayland Bapt         2:18.37    2:15.16  
  4 Heavens, Keno                New Mexico J         2:12.28    2:20.72  
  5 Hannah, Kristy               Unattached           2:24.00    2:22.56  
  6 Matthews, Tiffany            South Plains         2:16.00    2:22.98  
  7 Ruiz, Chrystal               Angelo State         2:30.00    2:27.68  
  8 Maddox, Kateland             Unattached           2:28.00    2:28.61  
  9 Reyna, Allie                 West Texas A         2:24.18    2:28.86  
 10 Diaz, Karah                  Unattached           2:28.00    2:29.06  
 11 Dunn, Kendra                 Wayland Bapt         2:40.00    2:38.11  
 12 Spain, Rebekah               Wayland Bapt         2:40.00    2:39.76  
 13 Pittman, Aleese              New Mexico J         2:36.55    2:45.74  
 14 Summers, Gabrielle           Colby CC             3:02.67    3:02.59  
 15 Franklin, Jessica            South Plains         2:40.00    3:12.63  
 
Women 1000 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 2:50.05  2/7/2004    Brionne Yosten, Texas Tech                
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bailey, Devin                Texas Tech           2:59.00    2:54.63  
  2 Forsberg, Lisa               South Plains         2:55.00    3:00.98  
  3 Joseph, Mackola              Wayland Bapt         3:02.00    3:03.29  
  4 Dunkley, Kadian              South Plains         3:00.00    3:08.49  
  5 Waters, Caitlin              Texas Tech           3:09.88    3:10.61  
  6 Taylor, Kirsten              South Plains         3:15.00    3:17.62  
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
 Waterfall Start
  ATC Record: ! 4:40.62  1989        Wilma Vanonna, UTEP                       
        Auto: A 4:40.23                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Forsberg, Lisa               South Plains         5:00.00    5:08.52  
  2 Dunkley, Kadian              South Plains         5:00.00    5:16.37  
  3 Folan, Rachel                Unattached           5:30.00    5:20.76  
  4 Crutcher, Emeline            Angelo State         5:30.00    5:28.55  
  5 Diaz, Karah                  Unattached           5:35.00    5:30.10  
  6 Scott, Chelsea               Unattached           5:30.00    5:44.22  
  7 Ramos, Sofia                 Angelo State         5:55.00    5:53.43  
  8 Swann, Mikarla               Colby CC             6:07.02    5:57.41  
  9 Rappard, Erica               Colby CC                        6:39.73  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 9:24.30  1989        Rita Del Noye, UTEP                       
        Auto: A 9:19.67                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Priebe, Katherine            Texas Tech          10:20.00   10:39.13  
  2 Susset, Chloe                Abilene Chri                   10:41.83  
  3 Merritt, Kelsey              Angelo State        11:10.00   11:13.07  
  4 Reid, Nicky                  Unattached          11:40.00   11:41.99  
  5 Flanery, Jennifer            Angelo State        11:15.00   12:02.18  
  6 Vicario, Linda               Unattached          12:30.00   12:24.49  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
 Waterfall Start
  ATC Record: ! 16:07.12  1/24/2009   Sally Kipyego, Texas Tech                
        Auto: A 16:20.26                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goldsmith, Alyse             Abilene Chri        18:30.00   18:32.63  
  2 Leubner, Catherine           Wayland Bapt        18:44.72   19:28.46  
  3 Priest, Alyssa               Angelo State        19:45.00   19:51.69  
  4 Moore, Amber                 West Texas A        21:00.35   19:54.01  
  5 Boudreau, Jessica            Angelo State        19:50.00   20:06.86  
  6 Brummett, Leslie             Unattached          20:20.00   20:17.12  
  7 Hudgens, Nicole              West Texas A        20:50.72   20:50.50  
  8 Buchanan, Brittany           Unattached                     21:45.12  
  9 Bryant, Megan                Unattached          23:00.00   22:01.21  
 
Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
  ATC Record: !  7.75              Dickenson (04)/Edwards (10), Unattached     
        Auto: A  7.55                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Lloyd, Kelsey                Texas Tech              7.74       7.86q  1 
  2 Bellille, Janeil             South Plains            8.50       7.91q  2 
  3 Grimes, Katie                Texas Tech              7.93       7.98q  1 
  4 Simanek, Jamie               Texas Tech              8.00       8.26q  3 
  5 Bennett, Bree                Angelo State            8.32       8.28q  2 
  6 Franklin, Jessica            South Plains            9.00       8.35q  1 
  7 Greve, Roxie                 Texas Tech              8.30       8.56q  3 
  8 Barrett, Christina           New Mexico J            8.79       8.61q  2 
  9 Pittman, Aleese              New Mexico J            8.46       8.63q  1 
 10 Young, Shelby                Abilene Chri            8.75       8.72q  3 
 11 Sutherland, Summer           Angelo State            8.60       8.73q  3 
 12 Cooper, Samantha             South Plains            9.10       8.86q  2 
 13 Phillips, Harmony            South Plains            9.50       9.00q  2 
 14 Spain, Rebekah               Wayland Bapt            9.20       9.28q  3 
 15 Holiwell, Marisa             West Texas A            9.21       9.37q  3 
 16 Summers, Gabrielle           Colby CC                           9.68q  2 
 17 Miller, Shauntae             Colby CC                          10.83   1 
 
Women 55 Meter Hurdles
============================================================================
  ATC Record: !  7.75              Dickenson (04)/Edwards (10), Unattached     
        Auto: A  7.55                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Lloyd, Kelsey                Texas Tech              7.86       7.83   1 
  2 Bellille, Janeil             South Plains            7.91       7.93   1 
  3 Grimes, Katie                Texas Tech              7.98       8.06   1 
  4 Simanek, Jamie               Texas Tech              8.26       8.20   1 
  5 Bennett, Bree                Angelo State            8.28       8.39   1 
  6 Pittman, Aleese              New Mexico J            8.63       8.40   2 
  7 Barrett, Christina           New Mexico J            8.61       8.48   1 
  8 Greve, Roxie                 Texas Tech              8.56       8.49   1 
  9 Young, Shelby                Abilene Chri            8.72       8.70   2 
 10 Cooper, Samantha             South Plains            8.86       8.97   2 
 11 Phillips, Harmony            South Plains            9.00       9.11   2 
 12 Holiwell, Marisa             West Texas A            9.37       9.21   2 
 13 Summers, Gabrielle           Colby CC                9.68      11.68   2 
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
  ATC Record: ! 3:36.88  1987        Rice, Rice                                
        Auto: A 3:34.00                                                        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 New Mexico JC  'A'                                3:48.74    3:52.27   1 
  2 Wayland Baptist  'A'                              3:56.00    3:54.20   1 
  3 Texas Tech  'C'                                              3:57.68   2 
  4 Wayland Baptist  'B'                              4:01.00    3:57.93   2 
  5 Angelo State  'A'                                 3:54.00    3:58.64   1 
  6 South Plains  'A'                                 4:05.00    4:14.41   2 
  7 Wayland Baptist  'C'                              4:06.00    4:26.17   2 
  8 Colby CC  'A'                                     4:21.00    4:32.30   2 
 
Women High Jump
===================================================================================
 Heights: 1.49, 1.54, 1.59, 1.64,
 1.69, 1.74, 1.79, 1.82, 1.85
  ATC Record: ! 1.87m  2003        Maresa Cadienhead, ACU                      
        Auto: A 1.85m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Holly, Kati                  Angelo State           1.66m      1.67m    5-05.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 1.70 
        P    P    P    P    O    O    O    O  XXX 
  2 Mims, Chasity                South Plains           1.59m      1.62m    5-03.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  3 Spencer, Kristian            South Plains           1.67m     J1.62m    5-03.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 1.67 
        P    P    P    P    O  XXO   XO  XXX 
  4 Barrett, Christina           New Mexico J           1.60m      1.57m    5-01.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  5 Franklin, Jessica            South Plains           1.45m      1.52m    4-11.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        O    O    O    O    O  XXX 
  6 Spain, Rebekah               Wayland Bapt           1.45m     J1.52m    4-11.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        O    O    O   XO   XO  XXX 
  7 Pittman, Aleese              New Mexico J           1.43m      1.47m    4-09.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        O    O    O  XXO  XXX 
  8 Everett, Sinead              West Texas A           1.50m      1.42m    4-07.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 
        P    P    O  XXX 
  9 Miller, Shauntae             Colby CC               1.45m     J1.42m    4-07.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 
        O    O  XXO  XXX 
 10 Loya, Vanessa                Colby CC                         J1.42m    4-07.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 
       XO    O  XXO  XXX 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
 Heights: 2.95, 3.10, 3.25, 3.40,
 3.55, 3.70, 3.80, 3.90, 4.00, 4.10
  ATC Record: ! 4.40m  1/22/2011   Shade Weygandt, Texas Tech                  
        Auto: A 4.30m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Gibbs, Jessie                Texas Tech             3.55m      3.70m   12-01.50 
     2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.80 
        P    P    P    O    O   XO  XXX 
  2 Wilson, Kelsey               Angelo State           3.55m     J3.70m   12-01.50 
     2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 3.80 
        P    P    P    O   XO   XO  XXX 
  3 Sutherland, Summer           Angelo State           3.66m      3.55m   11-07.75 
     2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.70 
        P    P    P   XO   XO  XXX 
 
Women Long Jump
===================================================================================
  ATC Record: ! 6.59m  1/23/2010   Blessing Okabare, UTEP                      
        Auto: A 6.38m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Emanuel, Keri                South Plains           5.90m      5.52m   18-01.50 
      5.49m  5.32m  FOUL  5.40m  FOUL  5.52m
  2 Grant, Bianca                Wayland Bapt           5.70m      5.48m   17-11.75 
      4.96m  5.29m  FOUL  FOUL  FOUL  5.48m
  3 Parker, Abreanna             South Plains           5.80m      5.38m   17-08.00 
      5.26m  5.36m  5.32m  5.38m  5.37m  5.13m
  4 Bennett, Bree                Angelo State           5.50m      5.34m   17-06.25 
      FOUL  FOUL  5.20m  5.24m  5.34m  FOUL
  5 Franklin, Jessica            South Plains           5.70m      5.30m   17-04.75 
      FOUL  5.25m  5.30m           
  6 Barrett, Christina           New Mexico J           5.50m      5.27m   17-03.50 
      5.13m  5.16m  5.27m           
  6 Sheppard, Shykilia           Wayland Bapt           5.53m      5.27m   17-03.50 
      4.96m  5.03m  4.80m  5.15m  5.27m  4.86m
  8 Nussey, Andria               Angelo State           5.35m      5.23m   17-02.00 
      FOUL  5.23m  5.12m  5.01m  4.93m  5.22m
  9 Pittman, Aleese              New Mexico J           4.78m      5.02m   16-05.75 
      4.74m  5.02m  4.96m            
 10 Crockett, Kristene           Angelo State           5.20m      4.87m   15-11.75 
      4.87m  FOUL  4.61m           
 11 Davis, Diera                 New Mexico J           5.35m      4.69m   15-04.75 
      4.54m  4.69m  FOUL           
 12 Spain, Rebekah               Wayland Bapt           5.20m      4.49m   14-08.75 
      4.49m  4.30m  4.45m           
 -- Flemons, Victoria            South Plains           5.70m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Triple Jump
===================================================================================
  ATC Record: ! 13.28m  2005        Nicole Whitman, Holyfield Int'l            
        Auto: A 13.30m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Flemons, Victoria            South Plains          12.06m     11.87m   38-11.50 
      11.32m  11.71m  11.87m  PASS  PASS  PASS
  2 Emanuel, Keri                South Plains          12.25m     11.65m   38-02.75 
      FOUL  FOUL  11.65m  FOUL  PASS  PASS
  3 Manuel, Jerri                New Mexico J          11.50m     10.99m   36-00.75 
      FOUL  10.29m  10.52m  10.99m  10.71m  10.76m
  4 Davis, Diera                 New Mexico J          10.85m     10.98m   36-00.25 
      10.98m  FOUL  FOUL  10.08m  FOUL  10.41m
  5 Cooper, Samantha             South Plains          11.70m     10.81m   35-05.75 
      10.51m  FOUL  FOUL  10.43m  10.51m  10.81m
 -- Grant, Bianca                Wayland Bapt          11.77m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL         
 
Women Shot Put
===================================================================================
  ATC Record: ! 18.33m  1996        Eileen Vanisi, Unattached                  
        Auto: A 16.90m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Closse, Kelly                Texas Tech            16.27m     15.65m   51-04.25 
      14.93m  15.65m  FOUL  15.43m  FOUL  FOUL
  2 Okafor, Ifeatu               Texas Tech            15.78m     15.48m   50-09.50 
      FOUL  FOUL  13.27m  FOUL  15.48m  FOUL
  3 Ramsey, Jessica              South Plains          13.67m     13.96m   45-09.75 
      12.87m  13.96m  12.43m  FOUL  12.79m  13.26m
  4 Williams, Kimberly           Angelo State          12.80m     13.05m   42-09.75 
      FOUL  FOUL  11.81m  12.75m  FOUL  13.05m
  5 Riley, Jadiah                West Texas A          14.14m     12.39m   40-07.75 
      11.99m  12.02m  FOUL  12.01m  11.87m  12.39m
  6 Riley, Tara                  Abilene Chri          12.00m     11.85m   38-10.50 
      FOUL  11.05m  11.03m  10.88m  FOUL  11.85m
  7 Jameson, Shelby              West Texas A          11.50m     11.69m   38-04.25 
      11.69m  11.53m  11.09m  10.93m  FOUL  11.25m
  8 Barrett, Christina           New Mexico J          10.94m     11.56m   37-11.25 
      10.91m  11.56m  10.92m           
  9 Chancellor, Shelby           New Mexico J          11.67m     11.34m   37-02.50 
      10.98m  11.22m  11.34m  FOUL  11.15m  11.31m
  9 Nelson, Casey                West Texas A          10.82m     11.34m   37-02.50 
      10.87m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  11.34m
 11 Franklin, Jessica            South Plains           9.50m      9.03m   29-07.50 
      9.03m  FOUL  FOUL           
 12 Pittman, Aleese              New Mexico J           8.35m      7.20m   23-07.50 
      7.20m  FOUL  FOUL           
 -- Chambers, Kayla              Colby CC               7.97m         ND            
      ND  ND  ND           
 -- Spain, Rebekah               Wayland Bapt           9.00m       FOUL            
      FOUL  FOUL  ND           
 -- Elam, Marquisia              Angelo State          11.58m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 -- Alfaro, Ashleigh             New Mexico J          10.80m       FOUL            
      ND  ND  FOUL           
 -- Flemings, Krystal            New Mexico J          11.23m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Weight Throw
===================================================================================
  ATC Record: ! 20.21m  1/24/2009   Ozie Okolie, Texas Tech                    
        Auto: A 21.00m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Closse, Kelly                Texas Tech            20.70m     19.72m   64-08.50 
      18.95m  19.72m  19.28m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Sloss, Jessica               Abilene Chri          16.94m     15.79m   51-09.75 
      15.79m  FOUL  FOUL  15.70m  15.71m  FOUL
  3 Newby, Paige                 Abilene Chri          16.30m     15.13m   49-07.75 
      15.06m  15.13m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Lakey, Shalaina              Unattached            14.86m     14.14m   46-04.75 
      14.00m  FOUL  FOUL  14.10m  FOUL  14.14m
  5 Chancellor, Shelby           New Mexico J          13.77m     13.60m   44-07.50 
      13.60m  13.04m  13.41m  13.48m  FOUL  FOUL
  6 Flemings, Krystal            New Mexico J          13.86m     12.73m   41-09.25 
      12.73m  FOUL  FOUL  FOUL      
  7 Alfaro, Ashleigh             New Mexico J          13.23m     12.72m   41-08.75 
      11.49m  12.12m  12.24m  FOUL  12.72m  11.98m
  8 Edwards, Andrea              Angelo State          12.71m     12.52m   41-01.00 
      11.29m  12.52m  FOUL     10.60m  11.05m
  9 Riley, Jadiah                West Texas A          12.96m     12.20m   40-00.50 
      FOUL  11.93m  11.59m  11.62m  12.20m  11.79m
 10 Nelson, Casey                West Texas A                     11.66m   38-03.25 
      11.18m  11.66m  10.64m           
 
Men 55 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: !  6.16  1/22/2011   Markus Henderson, Texas Tech                
        Auto: A  6.12                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, John                 South Plains            6.40       6.41q  1 
  2 Williams-Richey, Niko        South Plains            6.35       6.45q  1 
  3 Roundtree, Myran             Wayland Bapt            6.45       6.49q  3 
  4 Prevost, Lee                 Wayland Bapt            6.48       6.53q  3 
  5 Smith, James                 South Plains            6.54       6.54q  3 
  6 Hill, Devin                  South Plains            6.40       6.55q  3 
  7 Davis, Jerry-Lee             Wayland Bapt            6.65       6.56q  1 
  8 Molina, Carlos               Colby CC                6.55       6.61q  3 
  9 Small, Ronson                South Plains            6.50       6.62q  1 
 10 Neely, Zack                  Texas Tech              6.40       6.65q  3 
 11 Miller, Charles              Colby CC                6.62       6.68q  1 
 12 Brantley, Taheric            Texas Tech              6.40       6.70q  2 
 -- McCormack, Winston           South Plains            6.50        DNF   1 
 
Men 55 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: !  6.16  1/22/2011   Markus Henderson, Texas Tech                
        Auto: A  6.12                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Thomas, John                 South Plains            6.41       6.37   1 
  2 Williams-Richey, Niko        South Plains            6.45       6.39   1 
  3 Davis, Jerry-Lee             Wayland Bapt            6.56       6.50   1 
  4 Roundtree, Myran             Wayland Bapt            6.49       6.52   1  6.511
  5 Prevost, Lee                 Wayland Bapt            6.53       6.52   1  6.513
  6 Hill, Devin                  South Plains            6.55       6.53   1  6.827
  7 Smith, James                 South Plains            6.54       6.53   1  6.529
  8 Brantley, Taheric            Texas Tech              6.70       6.62   2 
  9 Miller, Charles              Colby CC                6.68       6.63   2 
 10 Neely, Zack                  Texas Tech              6.65       6.64   2 
 11 Molina, Carlos               Colby CC                6.61       6.65   1 
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: ! 20.63  1988        Stanley Kerr, Texas A&M                     
        Auto: A 20.83                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gill, Isaiah                 South Plains           21.16      21.06   1 
  2 Thomas, John                 South Plains           21.90      21.54   3 
  3 Davis, Jerry-Lee             Wayland Bapt           21.50      21.62   2 
  4 Williams-Richey, Niko        South Plains           21.60      21.62   3 
  5 Kokorin, Anton               South Plains           20.86      21.70   1 
  6 Smith, James                 South Plains           22.40      21.80   5 
  7 Small, Ronson                South Plains           22.25      21.97   4 
  8 Prevost, Lee                 Wayland Bapt           21.90      22.22   3 
  9 Carey, James                 Colby CC               22.90      22.24   4 
 10 Pease, Ryan                  Texas Tech             21.60      22.25   2 
 11 Brantley, Taheric            Texas Tech             21.70      22.28   2 
 12 Neely, Zack                  Texas Tech             21.70      22.50   2 
 13 Morgan, Kervin               South Plains           21.50      22.64   1 
 14 Coleman, Colton              Unattached             22.14      22.76   4 
 15 Miller, Charles              Colby CC               23.05      22.88   5 
 16 Ajibero, David               Wayland Bapt           23.50      22.90   5 
 17 O'Loughlin, Nick             Bethany (Kan           22.05      23.15   4 
 18 Molina, Carlos               Colby CC               23.58      23.60   5 
 19 Crayton, Eric                Colby CC               23.85      23.90   5 
 20 Harris, Justin               Colby CC               26.03      24.95   6 
 21 Jones, Timothy               Abilene Chri           24.45      25.39   6 
 22 Tagtmeyer, Kraig             Colby CC               25.63      25.67   6 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
  ATC Record: ! 45.81  2/9/2008    Greg Nixon, Unattached                      
        Auto: A 46.15                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Howell, James                Unattached             47.40      47.00   1 
  2 Taplin, Bralon               South Plains           47.03      47.11   1 
  3 Mason, Jamele                Texas Tech             47.00      47.36   1 
  4 Carey, James                 Colby CC               50.50      49.14   3 
  5 Rollock, Elijah              South Plains           49.00      49.35   3 
  6 McLean, Caleb                Wayland Bapt           48.00      49.40   1 
  7 Dolphus, Lorenzo             Wayland Bapt           49.00      49.97   2 
  8 O'Loughlin, Nick             Bethany (Kan           49.75      50.49   2 
  9 Pease, Ryan                  Texas Tech             49.00      50.51   2 
 10 Steele, Denard               Wayland Bapt           53.00      52.41   4 
 11 Garnett, Robert              Abilene Chri           53.00      52.68   4 
 12 Williams, Levance            Abilene Chri           54.00      53.08   5 
 13 Perkins, Eric                Abilene Chri           53.50      53.18   5 
 14 Moore, Chance                Colby CC               53.00      53.31   4 
 15 Ajibero, David               Wayland Bapt           52.00      54.25   3 
 16 Newell, Gary                 West Texas A           55.74      54.27   5 
 17 Crayton, Eric                Colby CC               53.50      54.55   5 
 
Men 600 Yard Run
============================================================================
  ATC Record: ! 1:08.24  1/24/2009   Andrea Williams, Unattached               
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Morris, Jarrod               Wayland Bapt         1:10.50    1:11.69   1 
  2 Butler, Jamaal               Unattached           1:12.00    1:12.24   1 
  3 Brathwaite, Shane            Texas Tech           1:13.00    1:12.64   1 
  4 Scott, Mario                 Wayland Bapt         1:11.50    1:12.96   1 
  5 Mwangi, Joshua               Colby CC             1:14.25    1:17.24   2 
  6 Zewde, Daniel                West Texas A         1:18.15    1:18.61   2 
  7 Thompson, Tino               Colby CC             1:15.15    1:19.18   2 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 1:48.98  1/16/2010   Jonathan Johnson, Unattached              
        Auto: A 1:48.31                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hawes, Robert                Unattached           1:57.00    1:58.73  
  2 Parker, Julian               South Plains         1:58.00    1:59.13  
  3 Payne, Kourt'ney             South Plains         1:53.00    1:59.49  
  4 Julmeus, Paul                Texas Tech           1:57.00    1:59.58  
  5 Freeman, Ross                Colby CC             2:01.00    2:00.03  
  6 Cogswell, Kris               Unattached           1:58.00    2:00.35  
  7 McCormick, Devon             Colby CC             2:03.00    2:00.71  
  8 Scott, Kin                   South Plains         2:02.00    2:01.21  
  9 Benton, Tito                 Unattached           1:58.00    2:01.42  
 10 Justiss, Nelson              Colby CC             2:04.00    2:01.82  
 11 harris, Josh                 Texas Tech           2:05.00    2:01.88  
 12 Lemay, Victor                Wayland Bapt         1:59.50    2:02.94  
 13 Francke, Dustin              Unattached           1:57.00    2:03.03  
 14 Sutton, Joe                  Unattached           2:00.00    2:03.93  
 15 Martinez, Pedro              Unattached           2:00.00    2:04.17  
 16 Rodriguez, Matthew           Unattached                      2:04.87  
 17 Barber, Baron                Unattached           2:00.00    2:10.01  
 
Men 1000 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 2:23.76  2/7/2009    Fred Samoei, South Plains                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Boen, Hildon                 Wayland Bapt         2:29.00    2:28.65  
  2 Limo, Gilbert                Texas Tech           2:25.00    2:29.73  
  3 Marsh, Shevaun               South Plains         2:30.00    2:30.76  
  4 Arellano, Alfredo            Colby CC             2:34.20    2:31.58  
  5 Taragon, Edward              Wayland Bapt         2:32.00    2:31.62  
  6 Muhudin, Roblet              South Plains         2:35.00    2:31.91  
  7 Dawson, Zack                 Texas Tech           2:25.00    2:32.91  
  8 Leonard, James               Colby CC             2:35.71    2:34.85  
  9 Velazquez, Raymond           Colby CC             2:37.00    2:35.50  
 10 Lira, Jonathon               South Plains         2:36.00    2:36.14  
 11 Simatei, Robinson            Texas Tech           2:25.00    2:37.10  
 12 Hughey, Connor               Texas Tech           2:32.00    2:37.94  
 13 Lopez, Lucius                Wayland Bapt         2:32.00    2:42.01  
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
 Waterfall Start
  ATC Record: ! 3:58.48  2/9/2008    Haron Lagat, Unattached                   
        Auto: A 4:01.79                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Taragon, Edward              Wayland Bapt         4:15.58    4:17.26  
  2 Boen, Hildon                 Wayland Bapt         4:19.84    4:17.63  
  3 Westbury, David              South Plains         4:12.00    4:23.10  
  4 Muhudin, Roblet              South Plains         4:24.00    4:26.43  
  5 Placencia, Isacc             South Plains         4:27.00    4:26.95  
  6 Lee, Nathan                  Unattached                      4:30.53  
  7 Lopez, Lucius                Wayland Bapt         4:24.94    4:36.08  
  8 Martinez, Pedro              Unattached           4:40.00    4:41.25  
  9 Francke, Dustin              Unattached           4:40.00    4:48.80  
 10 Robledo, Robert              Colby CC             4:50.00    4:49.05  
 11 Fort, Zachary                Unattached           4:40.00    4:55.71  
 12 Mendoza, Christian           Texas Tech           4:40.00    5:00.39  
 -- Schofield, Jake              Abilene Chri         4:16.00        DNF  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
  ATC Record: ! 8:10.71  1988        Noel Berrley, Oklahoma                    
        Auto: A 8:00.22                                                        
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Limo, Edward                 Colby CC             9:00.00    8:53.72  
  2 Westbury, David              South Plains         8:45.26    9:11.14  
  3 Placencia, Isacc             South Plains         9:04.99    9:15.17  
  4 Parker, Kade                 Texas Tech           9:00.00    9:22.92  
  5 Luna, Anthony                Colby CC             9:20.00    9:27.76  
  6 Caballero, Eddie             Unattached                      9:30.97  
  7 Jones, Garrett               Colby CC             9:34.25    9:35.86  
 -- Schofield, Jake              Abilene Chri         9:10.00        DNF  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
 Waterfall Start
  ATC Record: ! 13:54.54  2/6/2010    Kennedy Kithuka, Wayland Baptist         
        Auto: A 13:57.90                                                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bushong, Samuel              Texas Tech          15:30.00   15:40.90  
  2 Pike, William                Abilene Chri        15:45.00   15:53.27  
  3 Devlin, Brendan              Unattached          15:30.00   15:57.89  
  4 Forrestir, Erik              Abilene Chri        16:30.00   16:04.41  
  5 Netcher, Justin              Unattached          15:30.00   16:22.30  
  6 Villarreal, Bretton          South Plains        16:16.93   16:36.74  
  7 Villarreal, Joey             South Plains        15:48.00   17:03.40  
  8 Duncan, Gary                 Abilene Chri                   17:23.63  
  9 Aguinaga, Hugo               South Plains        16:30.00   17:30.90  
 
Men 55 Meter Hurdles
============================================================================
  ATC Record: !  7.10  1/22/2011   Omo Osaghee, Unattached                     
        Auto: A  7.15                                                          
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Osaghae, Omo                 Unattached              7.10     ! 7.07q  1 
  2 Tucker, Brandon              Texas Tech              7.30       7.45q  2 
  3 Emere, Stephen               South Plains            7.45       7.59q  2 
  4 McDowell, Ryan               Texas Tech              7.50       7.70q  1 
  5 Williams, Westin             West Texas A                       8.16q  1 
  6 Green, Nick                  Texas Tech                         8.21q  2 
  7 Felton, Casey                Texas Tech              8.52       8.43q  2 
  8 Rasor, Michael               Abilene Chri            7.89       8.43q  2 
  9 Zavala, Chuck                Texas Tech              8.79       8.51q  1 
 10 Newell, Gary                 West Texas A            8.29       8.58q  1 
 11 Zewde, Daniel                West Texas A            8.61       8.64q  2 
 
Men 55 Meter Hurdles
=========================================================================
  ATC Record: !  7.10  1/22/2011   Omo Osaghee, Unattached                     
        Auto: A  7.15                                                          
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Osaghae, Omo                 Unattached              7.07       7.07! 
  2 Tucker, Brandon              Texas Tech              7.45       7.35  
  3 McDowell, Ryan               Texas Tech              7.70       7.82  
  4 Williams, Westin             West Texas A            8.16       8.12  
  5 Green, Nick                  Texas Tech              8.21       8.16  
  6 Newell, Gary                 West Texas A            8.58       8.41  
  7 Zavala, Chuck                Texas Tech              8.51       8.55  
  8 Zewde, Daniel                West Texas A            8.64       8.67  
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
  ATC Record: ! 3:05.18  1/22/2011   South Plains, South Plains                
                         B Taplin, I Gill, A Kokorin, R Bartholomew        
        Auto: A 3:06.50                                                        
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Wayland Baptist  'A'                              3:14.00    3:17.35   1 
  2 South Plains  'A'                                 3:15.00    3:19.37   1 
  3 Wayland Baptist  'B'                              3:20.00    3:21.67   2 
  4 Colby CC  'A'                                     3:24.53    3:23.18   2 
  5 Unattached  'A'                                   3:20.00    3:28.35   2 
  6 Colby CC  'B'                                     3:35.00    3:30.61   3 
  7 Wayland Baptist  'C'                              3:26.00    3:32.44   3 
  8 Texas Tech  'B'                                              3:32.85   3 
  9 Texas Tech  'A'                                   3:20.00    3:35.24   1 
 10 South Plains  'C'                                 3:24.00    3:40.94   2 
 11 South Plains  'D'                                 3:25.00    3:50.00   3 
 
Men High Jump
===================================================================================
 Heights: 1.78, 1.83, 1.88, 1.93,
 1.98, 2.03, 2.08, 2.13, 2.18, 2.21,
 2.24
  ATC Record: ! 2.26m  2004        Terrance Woods, Unattached                  
        Auto: A 2.24m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 May II, Anthony              South Plains           2.20m      2.13m    6-11.75 
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.13 2.20 
        P    P    P    O    O    O    P    O  XXX 
  2 Tam, Nick                    Texas Tech             2.03m      1.98m    6-06.00 
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 
        P    P    P    P    O  XXX 
  3 Gordon, Aaron                West Texas A           1.98m      1.93m    6-04.00 
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
        P    O   XO  XXO  XXX 
  4 Cupps, Slade                 West Texas A           1.83m      1.88m    6-02.00 
     1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    O    O  XXX 
  5 Smothers, Stormy             South Plains           2.00m     J1.88m    6-02.00 
     1.78 1.83 1.88 1.93 
        O   XO    O  XXX 
  6 Slaughter, Nathan            West Texas A           1.83m     J1.88m    6-02.00 
     1.78 1.83 1.88 1.93 
        P    O   XO  XXX 
  7 Walter, Dylan                Angelo State           1.87m      1.78m    5-10.00 
     1.78 1.83 
        O  XXX 
 
Men Pole Vault
===================================================================================
 Heights: 3.60, 3.75, 3.90, 4.05,
 4.20, 4.35, 4.50, 4.65, 4.80, 4.95,
 5.10, 5.20
  ATC Record: ! 5.71m  1996        Scott Henning, Unattached                   
        Auto: A 5.50m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 McDonald, Jacob              Angelo State           4.57m      4.65m   15-03.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 
        P    P    P    P    P    P    P   OX 
  2 Orlando, Raymond             Angelo State           4.57m     J4.65m   15-03.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 
        P    P    P    P    P    P    P  XXO  XXX 
  3 Holmes, Hewitt               Angelo State           4.26m     J4.65m   15-03.00 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 
        P    P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
  4 Zavala, Chuck                Texas Tech             4.30m      4.35m   14-03.25 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
  5 Bever, Chris                 South Plains           4.15m     J4.35m   14-03.25 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 
        P    P    P  XXO    O    O  XXX 
  6 Sell, Bradley                Wayland Bapt           4.50m     J4.35m   14-03.25 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  7 Bookout, Kahlob              Texas Tech                        4.20m   13-09.25 
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 
        P    P    P    P   XO  XXX 
  8 Smothers, Stormy             South Plains           4.00m      3.75m   12-03.50 
     3.60 3.75 3.90 
        O    O  XXX 
 -- Green, Nick                  Texas Tech             4.25m         NH            
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 
        P    P    P    P  XXX 
 -- Allison, Andrew              Angelo State           4.57m         NH            
     3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 
        P    P    P    P    P    P  XXX 
 -- Ross, Aaron                  Wayland Bapt           3.68m         NH            
     3.60 3.75 3.90 
        P    P  XXX 
 -- Simmons, Laremy              Wayland Bapt                         NH            
     3.60 3.75 3.90 4.05 
        P    P    P  XXX 
 
Men Long Jump
===================================================================================
  ATC Record: ! 8.05m  2002        Kevin Dilworth, Unattached                  
        Auto: A 7.90m                                                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Rogers, Trevor               Angelo State           6.95m      7.24m   23-09.00 
      FOUL  6.97m  FOUL  FOUL  7.24m  7.21m
  2 Roundtree, Myran             Wayland Bapt           7.74m      7.22m   23-08.25 
      6.92m  7.06m  6.82m  6.92m  7.04m  7.22m
  3 May II, Anthony              South Plains           7.40m      7.08m   23-02.75 
      FOUL  7.06m  7.08m  6.99m  FOUL  6.87m
  4 Emere, Stephen               South Plains           7.20m      6.81m   22-04.25 
      6.57m  6.43m  6.81m  6.21m  6.42m  6.69m
  5 Robinson, Brenton            Unattached             7.00m      6.75m   22-01.75 
      6.16m  6.75m  6.52m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Williams, Levance            Abilene Chri           7.49m      6.71m   22-00.25 
      6.27m  6.57m  6.66m  6.71m  6.71m  FOUL
  7 Small, Ronson                South Plains           7.14m      6.61m   21-08.25 
      FOUL  6.61m  6.21m  PASS  PASS  PASS
  8 Matthew, Robert              Unattached             6.88m      6.50m   21-04.00 
      6.39m  FOUL  6.08m  5.72m  6.29m  6.50m
  9 Slone, Mark                  Angelo State           6.55m      6.45m   21-02.00 
      6.45m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Jones, Timothy               Abilene Chri           6.25m      6.38m   20-11.25 
      FOUL  FOUL  6.38m            
 11 Holmes, Hewitt               Angelo State           6.40m      6.27m   20-07.00 
      6.18m  6.27m  6.18m            
 12 Harris, Justin               Colby CC               6.36m      6.11m   20-00.50 
      6.11m  6.05m  5.91m           
 13 Tagtmeyer, Kraig             Colby CC               5.98m      5.79m   19-00.00 
      5.79m  5.51m  5.60m           
 
Men Triple Jump
===================================================================================
  ATC Record: ! 16.50m  1996        Festus Inguthemerie, Unattached            
        Auto: A 16.15m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Roddick, Darrell             Texas Tech            16.09m     15.65m   51-04.25 
      15.27m  FOUL  15.65m  15.45m  PASS  PASS
  2 Emere, Stephen               South Plains          15.69m     15.57m   51-01.00 
      15.26m  15.57m  PASS  PASS  PASS  PASS
  3 Small, Ronson                South Plains          14.76m     14.95m   49-00.75 
      14.63m  14.95m  FOUL  14.79m  PASS  PASS
  4 May II, Anthony              South Plains          15.36m     14.85m   48-08.75 
      14.85m  14.65m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  5 Roundtree, Myran             Wayland Bapt          15.72m     14.42m   47-03.75 
      FOUL  14.42m  FOUL  14.02m  14.20m  14.38m
  6 Jeremiah, Idiato             Unattached            15.27m     14.23m   46-08.25 
      13.33m  13.70m  13.89m  13.67m  13.74m  14.23m
  7 Slone, Mark                  Angelo State          14.02m     13.66m   44-09.75 
      13.51m  13.66m  FOUL  12.94m  FOUL  FOUL
  8 Jones, Timothy               Abilene Chri          14.20m     13.25m   43-05.75 
      13.25m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  12.57m
  9 Matthew, Robert              Unattached            13.91m     13.06m   42-10.25 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  13.04m  13.06m
 
Men Shot Put
===================================================================================
  ATC Record: ! 20.42m  2004        Janus Roberts, Unattached                  
        Auto: A 19.30m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hamrick, Dane                West Texas A          15.39m     16.08m   52-09.25 
      FOUL  15.44m  15.65m  FOUL  16.08m  FOUL
  2 McCoy, Mark                  South Plains          15.36m     15.53m   50-11.50 
      15.53m  14.65m  15.19m  FOUL  15.48m  FOUL
  3 Mansfield, Brandon           Wayland Bapt          15.45m     14.80m   48-06.75 
      FOUL  14.76m  FOUL  FOUL  14.53m  14.80m
  4 Wruck, Julian                Texas Tech            15.00m     14.75m   48-04.75 
      13.90m  14.57m  FOUL  14.75m  FOUL  FOUL
  5 Parsons, Milo                Abilene Chri          13.66m     14.15m   46-05.25 
      14.15m  12.60m  FOUL  FOUL  FOUL  13.39m
  6 Weldon, Kole                 Unattached                       13.69m   44-11.00 
      FOUL  FOUL  13.05m  13.46m  FOUL  13.69m
  7 Felton, Casey                Texas Tech            12.73m     12.99m   42-07.50 
      FOUL  12.99m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Dandridge, Servell           West Texas A          12.99m     12.56m   41-02.50 
      12.56m  12.52m  12.41m  12.32m  FOUL  12.41m
 -- Beck, Cameron                Colby CC              11.41m       FOUL            
      FOUL  FOUL  ND  ND  ND  FOUL
 
Men Weight Throw
===================================================================================
  ATC Record: ! 24.71m  1/19/2007   Libor Charfreitag, Mizuno                  
        Auto: A 21.50m                                                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mansfield, Brandon           Wayland Bapt          18.61m     17.88m   58-08.00 
      16.64m  FOUL  17.88m  17.38m  FOUL  17.31m
  2 Fleet, Tyler                 Abilene Chri          17.39m     17.67m   57-11.75 
      17.04m  16.98m  FOUL  17.67m  FOUL  FOUL
  3 Wruck, Julian                Texas Tech            17.00m     15.67m   51-05.00 
      14.67m  15.37m  15.28m  15.28m  15.42m  15.67m
  4 Smith, Clayton               Texas Tech            16.80m     15.35m   50-04.50 
      14.22m  15.35m  FOUL  15.14m  FOUL  FOUL
  5 Hamrick, Dane                West Texas A          13.82m     14.48m   47-06.25 
      12.62m  12.80m  FOUL  FOUL  FOUL  14.48m
  6 Parsons, Milo                Abilene Chri          15.00m     14.06m   46-01.50 
      13.65m  14.06m  FOUL  13.61m  FOUL  13.41m
  7 Weldon, Kole                 Unattached                       12.40m   40-08.25 
      11.94m  12.22m  12.19m  FOUL  FOUL  12.40m
 -- Coleman, Jeff                Wayland Bapt          16.13m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL