Licensed to RecordTiming.com - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 6/3/2012 09:59 PM
                         NCAA Division I 2012 Outdoor                          
                          Track & Field Championships                          
                   Drake University  - 6/6/2012 to 6/9/2012                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 21  Women 100 Meter Dash
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  10.49  7/16/1988   Florence Griffith Joyner, World Class AC     
College Best:  10.78  6/3/1989    Dawn Sowell, LSU                             
   NCAA Meet:  10.78  6/3/1989    Dawn Sowell, LSU                             
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Darshay Davis                 SO Florida               11.48 
  2  Lorraine Ugen                 FR TCU                   11.34 
  3  Dominique Duncan              SR Texas A&M             11.28 
  4  Kimberlyn Duncan              JR LSU                   11.18 
  5  Aurieyall Scott               SO UCF                   11.38 
  6  Sharika Nelvis                SO Ark. State            11.42 
  7  Paris Daniels                 JR Kansas                11.43 
  8  Chalonda Goodman              JR Texas                 11.40 
Heat 2  Prelims
  1  Chaniqua Corinealdi           JR TCU                   11.41 
  2  Cambrya Jones                 SR Pittsburgh            11.35 
  3  Tori Bowie                    SR So. Mississippi       11.31 
  4  Octavious Freeman             FR UCF                   11.20 
  5  Grecia Bolton                 SR Houston               11.22 
  6  Semoy Hackett                 SR LSU                   11.31 
  7  Alexis Love                   JR Murray State          11.37 
  8  Sheila Paul                   SR UCF                   11.41 
Heat 3  Prelims
  1  Monique Gracia                SR Clemson               11.49 
  2  Shataya Hendricks             SR Stanford              11.31 
  3  Ashley Collier                SO Texas A&M             11.22 
  4  English Gardner               SO Oregon                11.06 
  5  Katie Nelms                   SO Stanford              11.40 
  6  Chelsea Hayes                 SR Louisiana Tech        11.43 
  7  Kai Selvon                    SO Auburn                11.44 
  8  Terra Evans                   SR Texas Tech            11.39 
 
Event 22  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  21.34  9/29/1988   Florence Griffith Joyner, World Class AC     
College Best:  22.04  6/2/1989    Dawn Sowell, LSU                             
   NCAA Meet:  22.04  6/2/1989    Dawn Sowell, LSU                             
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Darshay Davis                 SO Florida               23.44 
  2  Gabrielle Houston             SR Charleston South      23.42 
  3  Brittany Jones                SR Tennessee             23.20 
  4  Kai Selvon                    SO Auburn                23.01 
  5  Aurieyall Scott               SO UCF                   22.90 
  6  Dominique Duncan              SR Texas A&M             22.95 
  7  Paris Daniels                 JR Kansas                23.09 
  8  Taylor Evans                  SR Texas Tech            23.26 
Heat 2  Prelims
  1  Cierra White                  FR Texas Tech            23.54 
  2  Sheila Paul                   SR UCF                   23.25 
  3  Octavious Freeman             FR UCF                   23.08 
  4  Cambrya Jones                 SR Pittsburgh            22.72 
  5  Kimberlyn Duncan              JR LSU                   22.22 
  6  Christy Udoh                  SO Texas                 23.04 
  7  Aareon Payne                  SR USC                   23.28 
  8  Tai'Shea Reese                SR Houston               23.48 
Heat 3  Prelims
  1  Chaniqua Corinealdi           JR TCU                   23.50 
  2  Shataya Hendricks             SR Stanford              23.41 
  3  Alexis Love                   JR Murray State          23.09 
  4  Dezerea Bryant                FR Clemson               22.97 
  5  Semoy Hackett                 SR LSU                   22.55 
  6  Ashley Collier                SO Texas A&M             22.97 
  7  Chalonda Goodman              JR Texas                 23.25 
  8  Tiffany Hines                 SO Arkansas              23.47 
 
Event 23  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  48.70  9/17/2006   Sanya Richards, US World Cup Team            
College Best:  50.10  6/11/2005   Monique Henderson, UCLA                      
   NCAA Meet:  50.10  6/11/2005   Monique Henderson, UCLA                      
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Ibukun Mayungbe               SO Texas A&M             53.33 
  2  Erika Rucker                  FR South Carolina        52.58 
  3  CeCe Williams                 SR Auburn                52.38 
  4  Jody-Ann Muir                 JR Miss State            52.00 
  5  Marlena Wesh                  JR Clemson               51.59 
  6  Phyllis Francis               SO Oregon                52.36 
  7  Ashley Liverpool              SO Iowa                  53.36 
  8  Althia Maximilien             FR Missouri State        53.38 
Heat 2  Prelims
  1  Whitney Jones                 SR Arkansas              53.09 
  2  Kristin Bridges               SR Mississippi           52.65 
  3  Brianna Frazier               SO North Florida         52.48 
  4  Jonique Day                   SR LSU                   52.11 
  5  Diamond Dixon                 SO Kansas                51.71 
  6  Regina George                 JR Arkansas              52.34 
  7  Lenora Guion-Firmin           JR MD-Eastern Shore      52.60 
  8  Shawna Fermin                 JR Wash State            52.97 
Heat 3  Prelims
  1  Chizoba Okodogbe              SO Oregon                53.03 
  2  Shaniqua McGinnis             SR Ohio State            52.78 
  3  Amara Jones                   SR Savannah State        52.70 
  4  Ashley Spencer                FR Illinois              52.16 
  5  Rebecca Alexander             SR LSU                   51.89 
  6  Lanie Whittaker               SO Florida               52.22 
  7  Kanika Beckles                JR Texas A&M             52.38 
  8  Diamond Richardson            SR Baylor                52.73 
 
Event 24  Women 800 Meter Run
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  1:56.40  8/11/1999   Jearl Miles-Clark, Reebok                  
College Best:  1:59.11  6/1/1990    Suzy Favor, Wisconsin                      
   NCAA Meet:  1:59.11  6/1/1990    Suzy Favor, Wisconsin                      
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Megan Malasarte               SO Georgia             2:05.78 
  2  Shakeeri Cole                 SR Oklahoma            2:05.68 
  3  Rebekka Simko                 SO Penn State          2:05.81 
  4  Asia Henry                    JR Buffalo             2:04.99 
  5  Charlene Lipsey               JR LSU                 2:04.08 
  6  Tasha Stanley                 SR North Carolina      2:05.10 
  7  Heather Wilson                SR Connecticut         2:05.35 
  8  Cydney Ross                   JR Duke                2:06.53 
Heat 2  Prelims
  1  Chelsea Cox                   SO Georgetown          2:06.12 
  2  Renisha Robinson              SR Sacramento St       2:05.68 
  3  Kathy Klump                   SR Cincinnati          2:05.05 
  4  Caroline King                 SR Boston College      2:04.51 
  5  Nachelle Mackie               JR BYU                 2:02.64 
  6  Justine Fedronic              JR Stanford            2:05.57 
  7  Anne Kesselring               JR Oregon              2:06.42 
  8  Claudia Francis               FR Oregon              2:06.55 
Heat 3  Prelims
  1  Benita Taylor                 JR Hampton             2:06.70 
  2  Brett Zorich                  SR UNLV                2:05.39 
  3  Joy O'Hare                    JR Stanford            2:04.94 
  4  Laura Roesler                 SO Oregon              2:04.48 
  5  Chanelle Price                SR Tennessee           2:02.64 
  6  Boglarka Bozzay               SR Kansas State        2:06.28 
  7  Kendra Chambers               JR Texas               2:06.83 
  8  Lacey Bleazard                SR BYU                 2:06.99 
 
Event 25  Women 1500 Meter Run
===============================================================================
 2 Heats.  Advance top 5 from each heat plus next best 2 times
    American:  3:57.12  7/26/1983   Mary Slaney, Athletics West                
College Best:  3:59.90  6/7/2009    Jenny Barringer, Colorado                  
   NCAA Meet:  4:06.19  6/14/2008   Hannah England, Fla State                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Lucy Van Dalen                SR Stony Brook         4:17.03 
  2  Rebecca Tracy                 JR Notre Dame          4:16.94 
  3  Hannah Brooks                 SR Florida State       4:18.72 
  4  Jillian Smith                 SO Michigan            4:15.08 
  5  Emily Infeld                  JR Georgetown          4:19.14 
  6  Greta Feldman                 JR Princeton           4:15.00 
  7  Cory McGee                    SO Florida             4:16.36 
  8  Amanda Winslow                JR Florida State       4:19.47 
  9  Brittany Sheffey              SR Tennessee           4:17.83 
 10  Sophie Curl                   SO San Francisco       4:21.68 
 11  Kristen Gillespie             SR Arkansas            4:21.24 
 12  Nicole Bowler                 SR San Francisco       4:22.26 
Heat 2  Prelims
  1  Violah Lagat                  SR Florida State       4:19.49 
  2  Becca Friday                  JR Oregon              4:16.79 
  3  Amanda Mergaert               JR Utah                4:19.23 
  4  Laura Carlyle                 SR Oregon State        4:20.32 
  5  Natalja Piliusina             SO Okla. State         4:16.61 
  6  Morgane Gay                   JR Virginia            4:20.49 
  7  Katie Flood                   SO Washington          4:17.05 
  8  Rachel Schneider              JR Georgetown          4:19.73 
  9  Laura Roxberg                 JR Missouri            4:18.81 
 10  Ashley Miller                 SR Nebraska            4:17.42 
 11  Jordan Hasay                  JR Oregon              4:16.29 
 12  Marielle Hall                 SO Texas               4:20.87 
 
Event 26  Women 3000 Meter Steeplechase
===============================================================================
 2 Heats.  Advance top 5 from each heat plus next best 4 times
    American:  9:12.50  8/17/2009   Jenny Barringer, Colorado                  
College Best:  9:25.54  6/12/2009   Jenny Barringer, Colorado                  
   NCAA Meet:  9:25.54  6/12/2009   Jenny Barringer, Colorado                  
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Ruth Senior                   SR New Mexico         10:21.58 
  2  Rebeka Stowe                  SR Kansas             10:08.55 
  3  Alexi Pappas                  SR Dartmouth           9:55.89 
  4  Shalaya Kipp                  JR Colorado            9:58.38 
  5  Kirsten Weberg                JR Vermont            10:03.72 
  6  Melanie Thompson              SO Oregon             10:25.15 
  7  Alyssa Kulik                  SR Clemson             9:57.58 
  8  Eva Krchova                   JR San Francisco      10:26.37 
  9  Kimber Mattox                 SR Oregon             10:12.89 
 10  Nicol Traynor                 SR Richmond           10:05.60 
 11  Taylor Wallace                JR Oregon             10:20.33 
 12  Shelby Greany                 SO Providence         10:05.95 
Heat 2  Prelims
  1  Leah O'Connor                 FR Michigan State     10:03.40 
  2  Genevieve LaCaze              SR Florida            10:00.68 
  3  Amber Henry                   JR Weber State        10:05.11 
  4  Katie Hursey                  SR Syracuse           10:12.60 
  5  Astrid Leutert                SR Florida State       9:53.15 
  6  Genna Hartung                 JR Cornell            10:10.55 
  7  Nicole Peters                 SR Colo. State        10:16.15 
  8  Colleen Quigley               FR Florida State      10:03.86 
  9  Samantha Dow                  JR Virginia Tech      10:03.37 
 10  Kate Kujawa                   SO Okla. State        10:25.01 
 11  Aisha Praught                 SR Illinois State     10:26.17 
 12  Caroline Hogardh              FR No. Arizona        10:19.00 
 
Event 27  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
 Final only. Random draw. Double waterfall. 2/3 on main
    American:  14:44.76  8/27/2010   Molly Huddle, Saucony                     
College Best:  15:07.64  5/2/2009    Jenny Barringer, Colorado                 
   NCAA Meet:  15:15.08  6/13/2008   Sally Kipyego, Texas Tech                 
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Allison Woodward              FR Oregon             16:17.38 
  2  Emma Bates                    FR Boise State        16:16.74 
  3  Corey Conner                  JR Maine              16:22.77 
  4  Aliphine Tuliamuk             JR Wichita State      16:16.87 
  5  Alex Kosinski                 SR Oregon             15:56.39 
  6  Megan Goethals                SO Washington         15:46.82 
  7  Jessica O'Connell             SR West Virginia      16:26.18 
  8  Abbey D'Agostino              SO Dartmouth          16:15.35 
  9  Bogdana Mimic                 JR Villanova          16:28.14 
 10  Madeline Chambers             SO Georgetown         16:23.12 
 11  Jessica Tebo                  SR Colorado           15:54.13 
 12  Charlotte FfrenchO'Carroll    JR Providence         16:23.81 
 13  Lauren Penney                 JR Syracuse           16:24.96 
 14  Sara Sutherland               SO Texas              16:18.17 
 15  Sheila Reid                   SR Villanova          16:13.47 
 16  Chelsea Reilly                SR California         16:15.89 
 17  Kayleigh Tyerman              JR Florida State      16:06.28 
 18  McKenzie Melander             SR Iowa               16:26.06 
 19  Kathleen Stevens              FR Virginia           16:26.91 
 20  Kathy Kroeger                 JR Stanford           16:16.07 
 21  Chelsea Ley                   FR Virginia           16:15.11 
 22  Elvin Kibet                   SO Arizona            16:20.88 
 23  Natosha Rogers                JR Texas A&M          15:50.13 
 24  Emily Sisson                  SO Providence         15:53.62 
 
Event 28  Women 10000 Meter Run
===============================================================================
 Final only. Random draw. Double waterfall. 2/3 on main
    American:  30:22.22  8/15/2008   Shalane Flanagan, Nike                    
College Best:  31:18.07  3/26/2010   Lisa Koll, Iowa State                     
   NCAA Meet:  32:28.57  6/1/1998    Sylvia Mosqueda, Cal State Los Angeles    
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Caitlin Comfort               JR Wisconsin          34:09.99 
  2  Juliet Bottorff               JR Duke               34:25.78 
  3  Elaina Balouris               SO William & Mary     34:29.88 
  4  Natosha Rogers                JR Texas A&M          33:47.12 
  5  Meaghan Nelson                JR Iowa State         34:06.79 
  6  Sarah Waldron                 SR New Mexico         33:54.56 
  7  Holly Knight                  SR Louisville         34:29.77 
  8  Emma Kertesz                  SO Toledo             34:36.34 
  9  Florence Ngetich              SO Florida            34:26.88 
 10  Elvin Kibet                   SO Arizona            34:09.81 
 11  Deborah Maier                 JR California         33:59.90 
 12  Katie Kellner                 JR Cornell            34:22.98 
 13  Aliphine Tuliamuk             JR Wichita State      33:31.54 
 14  Sarah Pagano                  SO Syracuse           34:41.58 
 15  Rose Tanui                    SR Texas Tech         34:07.94 
 16  Olivia Mickle                 JR Brown              34:30.12 
 17  Morgan Powers                 SR Vermont            34:19.38 
 18  Allison Woodward              FR Oregon             33:51.70 
 19  Andie Cozzarelli              JR N.C. State         34:25.66 
 20  Jennifer Bergman              JR Arizona            34:19.15 
 21  Jessica Rydberg               JR Notre Dame         34:36.86 
 22  Sarah Sumpter                 JR UC Davis           34:24.87 
 23  Becky Wade                    JR Rice               34:19.76 
 24  Catherine White               SR Virginia           34:18.82 
 
Event 29  Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  12.33  7/23/2000   Gail Devers, Nike                            
College Best:  12.48  6/9/2006    Virginia Powell, USC                         
   NCAA Meet:  12.48  6/9/2006    Virginia Powell, USC                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Breeana Coleman               SO Illinois              13.31 
  2  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia         13.10 
  3  Morgan Snow                   FR Texas                 13.04 
  4  Jackie Coward                 SR UCF                   12.96 
  5  Bridgette Owens               SO Clemson               13.01 
  6  Kendra Harrison               FR Clemson               13.06 
  7  Brittany Hyter                SR Arkansas              13.25 
  8  Kori Carter                   SO Stanford              13.22 
Heat 2  Prelims
  1  Kim Francis                   SO Louisiana Tech        13.40 
  2  Demeeka Jones                 SR Houston               13.09 
  3  Jasmin Stowers                SO LSU                   13.03 
  4  Christina Manning             SR Ohio State            12.78 
  5  Ivanique Kemp                 JR Arkansas              13.23 
  6  Janice Jackson                SO UTEP                  13.24 
  7  Monique Gracia                SR Clemson               13.29 
  8  Shanekia Hall                 JR LSU                   13.11 
Heat 3  Prelims
  1  Lauren Blackburn              SO USC                   13.26 
  2  Cassandra Lloyd               SR Wright State          13.17 
  3  Brianna Rollins               SO Clemson               13.04 
  4  Donique' Flemings             JR Texas A&M             12.96 
  5  Sharika Nelvis                SO Ark. State            12.99 
  6  Katie Nelms                   SO Stanford              13.06 
  7  Katie Grimes                  JR Texas Tech            13.25 
  8  Shericka Ward                 SR Villanova             13.25 
 
Event 30  Women 400 Meter Hurdles
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  52.47  9/1/2011    Lashinda Demus, Nike                         
College Best:  53.54  6/12/2004   Sheena Johnson, UCLA                         
   NCAA Meet:  53.54  6/13/2004   Sheena Johnson, UCLA                         
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Eseroghene Okoro              JR Iowa State            58.10 
  2  Iris Campbell                 JR West Michigan         58.09 
  3  Natalie Morerod               SO Wichita State         57.88 
  4  Dalilah Muhammad              SR USC                   56.98 
  5  Georganne Moline              JR Arizona               56.42 
  6  Turquoise Thompson            JR UCLA                  56.51 
  7  London Finley                 SR Georgetown            57.16 
  8  Jaelynn Pryor                 SO Michigan State        58.03 
Heat 2  Prelims
  1  Asia Rawls                    JR East Michigan         58.50 
  2  Jesica Ejesieme               SO Illinois              57.74 
  3  Alexa Duling                  JR South Dakota          57.40 
  4  Danielle Dowie                SO Texas                 56.67 
  5  Ellen Wortham                 SR Tennessee             55.70 
  6  Kianna Elahi                  SR Iowa State            57.34 
  7  Kaila Barber                  FR Notre Dame            57.90 
  8  Nyjah Cousar                  JR Ohio State            58.19 
Heat 3  Prelims
  1  Megan Yanik                   SO Notre Dame            58.24 
  2  Kori Carter                   SO Stanford              58.08 
  3  Christina Holland             JR Baylor                57.58 
  4  Thandi Stewart                SO Miami                 56.85 
  5  Cassandra Tate                SR LSU                   56.40 
  6  Kendra Harrison               FR Clemson               56.72 
  7  Angele Cooper                 SR Texas                 57.66 
  8  Stacia Weatherford            JR Indiana State         58.04 
 
Event 31  Women 4x100 Meter Relay
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  41.47  8/9/1997    World Championship Team                      
College Best:  42.36  6/12/2009   Texas A&M, Texas A&M                         
   NCAA Meet:  42.36  6/12/2009   Texas A&M, Texas A&M                         
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  South Carolina                                         45.06 
     1) Asia Delaney JR                 2) Kelsey McCorkle SR             
     3) Vashti Bandy SO                 4) Amber Allen SO                 
  2  Arizona State                                          44.84 
     1) Asia Gooden SO                  2) Keia Pinnick SO                
     3) Alycia Herring SO               4) Kayla Sanchez JR               
  3  Tennessee                                              44.29 
     1) Ashley Harris SR                2) Brittany Jones SR              
     3) Martinique Octave JR            4) Kia Jackson JR                 
  4  Houston                                                43.97 
     1) Tai'Shea Reese SR               2) Kiersten Brewer FR             
     3) Alicia Perkins FR               4) Grecia Bolton SR               
  5  LSU                                                    43.26 
     1) Takeia Pinckney SO              2) Semoy Hackett SR               
     3) Rebecca Alexander SR            4) Kimberlyn Duncan JR            
  6  Clemson                                                44.12 
     1) Whitney Fountain FR             2) Marlena Wesh JR                
     3) Dezerea Bryant FR               4) Jasmine Edgerson JR            
  7  Mid. Tenn. State                                       44.89 
     1) Rosina Amenebede SR             2) Christal Wilson FR             
     3) Nyeisha Wright SR               4) Kiara Henry SR                 
  8  Florida Int'l                                          45.05 
     1) Marissa McElveen JR             2) Lakeisha Kelley JR             
     3) Carla Mills SR                  4) T'Keyah Dumoy JR               
Heat 2  Prelims
  1  Charlotte                                              45.00 
     1) LaTrese Barker SO               2) Joann Blakney SO               
     3) Briauna Jones SO                4) Sirrell Butler SR              
  2  TCU                                                    44.91 
     1) Veronica Jones SO               2) Chaniqua Corinealdi JR         
     3) Whitney Gipson SR               4) Lorraine Ugen FR               
  3  Minnesota                                              44.32 
     1) Todea-Kay Willis JR             2) Nyoka Giles SR                 
     3) Chimerem Okoroji SR             4) Kylie Peterson JR              
  4  Louisiana Tech                                         44.11 
     1) Kimberly Smith SR               2) Chelsea Hayes SR               
     3) Stacia Hanneman SR              4) Victoria Wade FR               
  5  Texas A&M                                              43.34 
     1) LaKeidra Stewart JR             2) Olivia Ekponé FR               
     3) Dominique Duncan SR             4) Ashley Collier SO              
  6  Oregon                                                 43.99 
     1) Phyllis Francis SO              2) English Gardner SO             
     3) Lauryn Newson SR                4) Amber Purvis SR                
  7  USC                                                    44.29 
     1) Loudia Laarman SO               2) Aareon Payne SR                
     3) Akawkaw (Coco) Ndipagbor FR     4) Jessica Davis SO               
  8  Pittsburgh                                             44.81 
     1) Ashley Woodford JR              2) Jordan Hoyt SO                 
     3) Arielle Fonrose JR              4) Jonnique Lawrence JR           
Heat 3  Prelims
  1  Morgan State                                           44.92 
     1) Britney Wattley JR              2) Teyanna Green SO               
     3) Charisma Green SO               4) Ekundayo Sogbesan SO           
  2  Washington St.                                         44.92 
     1) Chanel James SR                 2) Cindy Robinson JR              
     3) Candii McFarland FR             4) Shawna Fermin JR               
  3  Texas Tech                                             44.34 
     1) Erica Alexander SR              2) Taylor Evans SR                
     3) Candace Jackson JR              4) Terra Evans SR                 
  4  Auburn                                                 44.18 
     1) V'Alonee Robinson SO            2) CeCe Williams SR               
     3) Kai Selvon SO                   4) Alycia Prior FR                
  5  Texas                                                  43.79 
     1) Morgan Snow FR                  2) Christy Udoh SO                
     3) Danielle Dowie SO               4) Chalonda Goodman JR            
  6  Ohio State                                             43.98 
     1) Christienne Linton JR           2) Christina Manning SR           
     3) Aisha Cavin FR                  4) Chesna Sykes SO                
  7  Stanford                                               44.27 
     1) Shataya Hendricks SR            2) Carissa Levingston JR          
     3) Katie Nelms SO                  4) Kori Carter SO                 
  8  Arkansas                                               44.50 
     1) Gwendolyn Flowers JR            2) Regina George JR               
     3) Ivanique Kemp JR                4) Tiffany Hines SO               
 
Event 32  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
    American:  3:15.51  10/1/1988   Olympic Team                               
College Best:  3:23.75  4/3/2004    Texas                                      
   NCAA Meet:  3:25.26  6/12/2004   LSU, LSU                                   
     School                                                  Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  George Mason                                         3:36.84 
     1) Daianna Barron SO               2) Cierra McGee JR                
     3) Jasmine Robinson FR             4) Dominique Graham SO            
  2  Penn State                                           3:36.64 
     1) Doris Anyanwu JR                2) Dynasty McGee FR               
     3) Ijeoma Iheoma SR                4) Kirsten Nieuwendam SO          
  3  South Carolina                                       3:33.91 
     1) Erika Rucker FR                 2) Nadonnia Rodriques JR          
     3) Amber Allen SO                  4) Christal Green FR              
  4  Tennessee                                            3:33.59 
     1) Ellen Wortham SR                2) Kianna Ruff SO                 
     3) Nijgia Snapp JR                 4) Martinique Octave JR           
  5  Kansas                                               3:30.80 
     1) Denesha Morris JR               2) Paris Daniels JR               
     3) Taylor Washington JR            4) Diamond Dixon SO               
  6  Arizona                                              3:33.06 
     1) Shapri Romero SO                2) Echos Blevins SR               
     3) Tamara Pridgett SO              4) Georganne Moline JR            
  7  Florida                                              3:34.46 
     1) Ebony Eutsey SO                 2) Amani Bryant JR                
     3) Lanie Whittaker SO              4) Ugonna Ndu JR                  
  8  Notre Dame                                           3:35.85 
     1) Jade Barber FR                  2) Michelle Brown SO              
     3) Megan Yanik SO                  4) Natalie Geiger SR              
Heat 2  Prelims
  1  TCU                                                  3:37.12 
     1) Briyanni Thomas SO              2) Quinterra Charles JR           
     3) Ashley Collins FR               4) Nefertari Hall FR              
  2  Western Michigan                                     3:35.09 
     1) Andrea Arnold SO                2) Victoria Chatman SR            
     3) Iris Campbell JR                4) Leya Munwam SR                 
  3  Arkansas                                             3:31.94 
     1) Whitney Jones SR                2) Regina George JR               
     3) Chrishuna Williams FR           4) Gwendolyn Flowers JR           
  4  Illinois                                             3:30.97 
     1) Ashley Kelly SR                 2) Ryisha Boyd SR                 
     3) Latoya Griffith SR              4) Ashley Spencer FR              
  5  Oregon                                               3:29.43 
     1) Devin Gosberry JR               2) Chizoba Okodogbe SO            
     3) Laura Roesler SO                4) Phyllis Francis SO             
  6  Ohio State                                           3:33.41 
     1) Nyjah Cousar JR                 2) Jacqueline Dim SR              
     3) Aisha Cavin FR                  4) Shaniqua McGinnis SR           
  7  Georgetown                                           3:35.82 
     1) Tenille Stoudenmire JR          2) London Finley SR               
     3) Chelsea Cox SO                  4) Amanda Kimbers JR              
  8  UCLA                                                 3:36.90 
     1) Ally Courtnall FR               2) Katherine Reid FR              
     3) Breyonna Hunter SO              4) Turquoise Thompson JR          
Heat 3  Prelims
  1  Baylor                                               3:36.96 
     1) Diamond Richardson SR           2) Alyssa Nichols SO              
     3) Brittany Ogunmokun JR           4) Raena Rhone FR                 
  2  Arizona State                                        3:35.30 
     1) Kayla Sanchez JR                2) Alycia Herring SO              
     3) Brianna Tate FR                 4) Keia Pinnick SO                
  3  Texas Tech                                           3:32.68 
     1) Candace Jackson JR              2) Erica Alexander SR             
     3) Precious Nwokey SR              4) Taylor Evans SR                
  4  Texas A&M                                            3:31.77 
     1) Ibukun Mayungbe SO              2) Kanika Beckles JR              
     3) Kamaria Brown FR                4) Olivia Ekponé FR               
  5  LSU                                                  3:30.05 
     1) Latoya McDermott JR             2) Rebecca Alexander SR           
     3) Cassandra Tate SR               4) Jonique Day SR                 
  6  Clemson                                              3:33.14 
     1) Brittany Pringley JR            2) Dezerea Bryant FR              
     3) Whitney Fountain FR             4) Marlena Wesh JR                
  7  Texas                                                3:34.55 
     1) Stacey-Ann Smith SR             2) Danielle Dowie SO              
     3) Angele Cooper SR                4) Kendra Chambers JR             
  8  Hampton                                              3:36.05 
     1) Cassandra Jones FR              2) Emmy Fraenk SO                 
     3) Claudia Calder SR               4) Benita Taylor JR               
 
Event 33  Women High Jump
===============================================================================
 Progression:  1.70 - 1.75 - 1.79 - 1.83 - 1.87 - 1.90  then 3cm
 Single pit. 5-alive until fewer than 9 at a given height
 One hour time limit (Rule 6-1.11) in effect
    American:  2.05m  6/26/2010   Chaunte Lowe, Nike                           
College Best:  2.00m  5/22/1997   Amy Acuff, UCLA                              
   NCAA Meet:  1.96m  6/3/1995    Amy Acuff, UCLA                              
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Michelle Theophille           SO Louisville            1.77m 
  2  Victoria Lucas                SR Texas                 1.80m 
  3  Lauren Crockett               FR Oregon                1.80m 
  4  Maya Pressley                 JR Auburn                1.81m 
  5  Monika Jakutyte               SR Wisconsin             1.80m 
  6  Brianna LeRoy                 SR Utah                  1.76m 
  7  Ann Dudley                    JR Mid. Tenn. St         1.81m 
  8  Taylor Burke                  FR Florida               1.81m 
  9  Shanay Briscoe                SO Texas                 1.80m 
 10  Whitney Sisler                SR Cal Poly              1.80m 
 11  Priscilla Frederick           SR St. John's            1.81m 
 12  Marusa Cernjul                FR Nebraska              1.80m 
 13  Saniel Atkinson               JR Georgia               1.81m 
 14  Beverly Owoyele               SR Texas                 1.80m 
 15  Krystle Schade                SO Alabama               1.77m 
 16  Tynita Butts                  SO East Carolina         1.81m 
 17  Jeannelle Scheper             SO South Carolina        1.81m 
 18  Toni Young                    SO Okla. State           1.80m 
 19  Allison Barwise               JR Boston U.             1.81m 
 20  Katrina Graves-Johnson        SR Long Beach St         1.76m 
 21  J'Lynn Ledesma                SO Wichita State         1.76m 
 22  Maggie Gilbertson             SO Louisville            1.77m 
 23  Emma Kimoto                   JR Indiana               1.81m 
 24  Brigetta Barrett              JR Arizona               1.80m 
 
Event 34  Women Pole Vault
===============================================================================
 Starting Height:  3.90 -4.05 -4.15 -4.20 then 5cm
 Single pit. 5-alive until fewer than 9 at a given height
 One hour time limit (Rule 6-1.11) in effect
    American:  4.92m  7/6/2008    Jenn Stuczynski, Adidas                      
College Best:  4.61m  5/14/2011   Tina Sutej, Arkansas                         
   NCAA Meet:  4.45m  6/10/2011   Melissa Gergel, Oregon                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Kiley Tobel                   SO Michigan              4.10m 
  2  Linda Hadfield                SO Tennessee             4.05m 
  3  Georgia Reynolds              FR Washington            4.17m 
  4  Jade Riebold                  SO East Illinois         4.17m 
  5  Katerina Stefanidi            SR Stanford              4.17m 
  6  Michelle Eby                  SR Cincinnati            4.05m 
  7  Demi Payne                    SO Kansas                4.17m 
  8  Morgann Leleux                FR Georgia               4.10m 
  9  Katrine Haarklau              FR Missouri              4.17m 
 10  Amy Fryt                      SR Duke                  4.10m 
 11  Keisa Monterola               JR East Washington       4.17m 
 12  Tina Sutej                    SR Arkansas              4.17m 
 13  Kelsy Hintz                   JR San Diego St          4.17m 
 14  Logan Miller                  JR Washington            4.17m 
 15  Martina Schultze              FR Virginia Tech         4.10m 
 16  Christy Gasparino             SO Clemson               4.10m 
 17  Alexandra Acker               SR Oklahoma              4.07m 
 18  Bethany Buell                 SO South Dakota          4.17m 
 19  Mandissa Marshall             JR George Mason          4.10m 
 20  Petra Olsen                   SO South Carolina        4.05m 
 21  Emily Grove                   FR South Dakota          4.17m 
 22  Rachel Laurent                SR LSU                   4.10m 
 23  Alexis Paine                  FR Alabama               4.10m 
 24  Sandi Morris                  SO North Carolina        4.10m 
 
Event 35  Women Long Jump
===============================================================================
 Two flights. One pit. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  7.49m  5/22/1994   Jackie Joyner-Kersee, Honda  also 7/31/94    
College Best:  6.99m  5/4/1985    Jackie Joyner, UCLA                          
   NCAA Meet:  6.94m  6/5/1987    Shelia Echols, LSU                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brittany Porter               JR LSU                   6.22m 
  2  Kylie Price                   FR UCLA                  6.41m 
  3  Kassandrea Son                SR TAMU-CC               6.33m 
  4  Julienne McKee                SO Georgia Tech          6.24m 
  5  Kenyattia Hackworth           FR Louisiana Tech        6.31m 
  6  Whitney Gipson                SR TCU                   6.55m 
  7  Mara Griva                    JR Nebraska              6.46m 
  8  Ti'Anca Mock                  SR Oklahoma              6.31m 
  9  Charachesicia Lockhart        SR Louisville            6.34m 
 10  Leah Eber                     SR Purdue                6.31m 
 11  Tori Bowie                    SR So. Mississippi       6.38m 
 12  Chrishawn Williams            JR North Carolina        6.22m 
Flight 2  Finals
  1  Karynn Dunn                   JR Stanford              6.47m 
  2  Lorraine Ugen                 FR TCU                   6.44m 
  3  Francine Simpson              JR Kansas                6.55m 
  4  Christabel Nettey             SO Arizona State         6.56m 
  5  Arantxa King                  SR Stanford              6.55m 
  6  Chelsea Hayes                 SR Louisiana Tech        6.66m 
  7  Amy Harris                    SR Florida State         6.16m 
  8  Sonnisha Williams             JR UCF                   6.29m 
  9  Asha Ruth                     SO Rutgers               6.19m 
 10  Andrea Geubelle               JR Kansas                6.52m 
 11  Jacquelyn Gilchrist           SR UCF                   6.20m 
 12  Constance Ezugha              SO Arizona State         6.43m 
 
Event 36  Women Triple Jump
===============================================================================
 Two flights. One pit. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  14.45m  7/11/2004   Tiombe Hurd, Nike                           
College Best:  14.25m  3/8/1997    Suzette Lee, LSU                            
   NCAA Meet:  14.07m  6/11/2005   Candice Baucham, UCLA                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Michelle Jenije               SR Florida State        13.59m 
  2  April Sinkler                 SR Clemson              13.26m 
  3  Charachesicia Lockhart        SR Louisville           13.28m 
  4  Samantha Williams             JR Miami                13.43m 
  5  Ciarra Brewer                 FR Florida              13.30m 
  6  Penina Acayo                  SR Kent State           12.97m 
  7  Alex Evans                    JR San Diego St         12.71m 
  8  Andrea Geubelle               JR Kansas               14.17m 
  9  Lauryn Newson                 SR Oregon               13.16m 
 10  Kimsue Grant                  JR Missouri State       12.76m 
 11  Malaikah Love                 SR So. Illinois         12.95m 
 12  Shanieka Thomas               SO San Diego St         13.61m 
Flight 2  Finals
  1  Angelia Nugent                SR Georgia State        13.00m 
  2  Mara Griva                    JR Nebraska             13.30m 
  3  Alitta Boyd                   JR USC                  13.32m 
  4  Jasmine Manuel                SR UL-Lafayette         13.28m 
  5  Tori Franklin                 FR Michigan State       13.02m 
  6  Anna Weigandt                 SO Nebraska             12.98m 
  7  Jordan Helgren                SR Wisconsin            12.71m 
  8  Jessica Ubanyionwu            SR Baylor               13.12m 
  9  Julienne McKee                SO Georgia Tech         13.13m 
 10  Arantxa King                  SR Stanford             12.82m 
 11  Ganna Demydova                SR So. Mississippi      13.99m 
 12  Nadia Eke                     FR Columbia             13.32m 
 
Event 37  Women Shot Put
===============================================================================
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  20.18m  6/25/1988   Ramona Pagel, Mazda                         
College Best:  19.15m  3/13/2004   Laura Gerraughty, North Carolina            
   NCAA Meet:  18.65m  6/4/1998    Tressa Thompson, Nebraska                   
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Vanessa Henry                 SR MD-Eastern Shore     15.88m 
  2  Valentina Muzaric             FR Virginia Tech        16.33m 
  3  Taylor Smith                  JR Wisconsin            16.21m 
  4  Kearsten Peoples              FR Missouri             17.74m 
  5  Tremanisha Taylor             FR N.C. State           16.77m 
  6  Danielle Frere                JR Iowa State           16.37m 
  7  Kim Fortney                   JR So. Illinois         16.17m 
  8  Hayli Bozarth                 SO Iowa State           16.08m 
  9  Michelle Anumba               SO Duke                 15.79m 
 10  Mary Theisen                  JR Indiana State        15.94m 
 11  Whitney Ashley                SR San Diego St         16.89m 
 12  Tia Brooks                    JR Oklahoma             18.37m 
Flight 2  Finals
  1  Anna Jelmini                  SO Arizona State        16.46m 
  2  Skylar White                  JR Baylor               16.55m 
  3  Brittany Smith                JR Illinois State       17.36m 
  4  Annie Alexander               SR Tennessee            16.66m 
  5  Kyla Buckley                  SO Indiana              15.84m 
  6  Jill Rushin                   FR Missouri             15.94m 
  7  Khadija Abdullah              SR Louisville           17.12m 
  8  Dani Bunch                    SO Purdue               15.97m 
  9  Hilenn James                  SO Georgia              16.07m 
 10  Chinwe Okoro                  SR Louisville           16.86m 
 11  Jeneva McCall                 SR So. Illinois         17.70m 
 12  Felisha Johnson               JR Indiana State        16.63m 
 
Event 38  Women Discus Throw
===============================================================================
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  67.67m  3/14/2007   Suzy Powell, Asics                          
College Best:  67.48m  4/26/1981   Meg Ritchie, Arizona                        
   NCAA Meet:  64.26m  6/5/1999    Seilala Sua, UCLA                           
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Jeneva McCall                 SR So. Illinois         54.12m 
  2  Whitney Ashley                SR San Diego St         55.26m 
  3  Beth Rohl                     JR Michigan State       53.47m 
  4  Brittany Borman               SR Oklahoma             55.33m 
  5  Tremanisha Taylor             FR N.C. State           51.22m 
  6  Monteka Flowers               SR West Kentucky        51.94m 
  7  Erica Brand                   SO Duke                 53.61m 
  8  Rachel Polk                   SO So. Mississippi      49.37m 
  9  Samia Stokes                  SR LSU                  51.66m 
 10  Felisha Johnson               JR Indiana State        55.03m 
 11  Amber Monroe                  FR Miami                49.92m 
 12  Ashlee Smith                  JR McNeese State        51.72m 
Flight 2  Finals
  1  Morgan Wilken                 JR Nebraska             54.11m 
  2  Emily Pendleton               SR Michigan             55.08m 
  3  TeRina Keenan                 SR Hawaii               53.81m 
  4  Annie Alexander               SR Tennessee            54.35m 
  5  Jacquelyne Leffler            JR Kansas State         51.78m 
  6  Anna Jelmini                  SO Arizona State        57.49m 
  7  Kelsey Card                   FR Wisconsin            52.40m 
  8  Ashley Hearn                  SR UC Davis             54.13m 
  9  Skylar White                  JR Baylor               55.49m 
 10  Brittany Hampton              SR N.C. State           50.47m 
 11  Alexandra Collatz             FR USC                  51.30m 
 12  Kearsten Peoples              FR Missouri             52.25m 
 
Event 39  Women Hammer Throw
===============================================================================
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  73.87m  6/25/2005   Erin Gilreath, NYAC                         
College Best:  72.94m  4/13/2007   Jenny Dahlberg, Georgia                     
   NCAA Meet:  70.72m  6/8/2007    Jenny Dahlgren, Georgia                     
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Amanda Murphy                 SR Montana State        62.20m 
  2  Latifah Johnson               SR So. Alabama          61.32m 
  3  Jenny Ozorai                  SO USC                  66.61m 
  4  Brieanna Kennedy              SR LSU                  60.40m 
  5  Maggie Mullen                 SR Ohio State           57.91m 
  6  Nikola Lomnicka               SR Georgia              64.28m 
  7  Brittany Smith                JR Illinois State       66.19m 
  8  Ida Storm                     SO UCLA                 65.47m 
  9  Kearsten Peoples              FR Missouri             62.38m 
 10  Victoria Flowers              JR Connecticut          60.33m 
 11  Jackie Leppelmeier            FR Kent State           59.53m 
 12  Alexis Thomas                 SO Ohio State           60.43m 
Flight 2  Finals
  1  Melissa Kurzdorfer            SO Penn State           63.35m 
  2  DeAnna Price                  FR So. Illinois         62.62m 
  3  Jade Niemeyer                 SR USC                  63.40m 
  4  Alena Krechyk                 JR Kansas               68.23m 
  5  Marissa Minderler             SR USC                  64.04m 
  6  Beth Rohl                     JR Michigan State       60.41m 
  7  Amanda Bingson                SR UNLV                 71.04m 
  8  Taylor Bush                   JR Arizona              62.93m 
  9  Maureen Laffan                SR Virginia             58.03m 
 10  Melinda Bendik                SR Liberty              61.76m 
 11  Favian Cowards                SR Miss State           62.93m 
 12  Jeneva McCall                 SR So. Illinois         69.13m 
 
Event 40  Women Javelin Throw
===============================================================================
 Two flights. Random draw
 30 minute flight specific warm-up. 20 min max before finals
 Advance best 9 after tie breaking to finals. Reverse order
    American:  66.67m  6/25/2010   Kara Patterson, Asics                       
College Best:  61.82m  6/13/2004   Irina Kharun, Indiana                       
   NCAA Meet:  61.82m  6/13/2004   Irina Kharun, Indiana                       
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Melissa Fraser                SR DePaul               52.96m 
  2  Ana Ruzevic                   SR Tulane               46.53m 
  3  Brianna Bain                  FR Stanford             50.92m 
  4  Emily Tyrrell                 SR Montana State        48.60m 
  5  Nika Ouellette                SO Vermont              48.81m 
  6  Milica Kulidzan               FR Cen Michigan         47.19m 
  7  Sara Oczypok                  JR Kent State           46.33m 
  8  Laura Asimakis                SR Texas A&M            49.67m 
  9  Alanna Kovacs                 SR DePaul               49.59m 
 10  Anna Adamko                   FR Wash State           48.65m 
 11  Andrea Hopkins                JR Duke                 45.10m 
 12  Victoria Paterra              SO Miami (Ohio)         47.34m 
Flight 2  Finals
  1  Lauren Kenney                 FR Penn State           49.65m 
  2  Brittany Borman               SR Oklahoma             50.89m 
  3  Chelsea Whalen                SO Florida State        46.44m 
  4  Courtney Simmons              SR Wash State           48.51m 
  5  Camila Pirelli                SR Oral Roberts         48.75m 
  6  Laura Loht                    SO Penn State           47.04m 
  7  Cheryl Carlisle               SO Kent State           45.46m 
  8  Allison Updike                FR Georgia              48.05m 
  9  Emelie Larsson                FR Cincinnati           48.48m 
 10  Kristine Busa                 SR USC                  50.16m 
 11  Allyson Wardell-Andersen      JR BYU                  50.07m 
 12  Heather Bergmann              JR Kansas               48.84m 
 
Event 42  Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles
===============================================================================
 6 Sections grouped by best event performance.  Random order.
 Even numbered lanes.
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1                                                               
  2  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                NT 
  3                                                               
  4  Brittany Harrell              SO Florida                  NT 
  5                                                               
  6  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               NT 
  7                                                               
  8  Erica Bougard                 FR Miss State               NT 
Section 2  Timed Finals
  1                                                               
  2  Charlene Charles              JR Jacksonville             NT 
  3                                                               
  4  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              NT 
  5                                                               
  6  Fabia McDonald                SO Mississippi              NT 
  7                                                               
  8  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 NT 
Section 3  Timed Finals
  1                                                               
  2  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  NT 
  3                                                               
  4  Tanya Friesen                 JR Wichita State            NT 
  5                                                               
  6  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   NT 
  7                                                               
  8  Kiani Profit                  SR Maryland                 NT 
Section 4  Timed Finals
  1                                                               
  2  Mairead Murphy                SR Kansas State             NT 
  3                                                               
  4  Jessica Flax                  SR Wisconsin                NT 
  5                                                               
  6  Ryann Krais                   SR Kansas State             NT 
  7                                                               
  8  Deanna Latham                 SO Wisconsin                NT 
Section 5  Timed Finals
  1                                                               
  2  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            NT 
  3                                                               
  4  Keia Pinnick                  SO Arizona State            NT 
  5                                                               
  6  Brianne Theisen               SR Oregon                   NT 
  7                                                               
  8  Precious Nwokey               SR Texas Tech               NT 
Section 6  Timed Finals
  1                                                               
  2  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  NT 
  3                                                               
  4  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 NT 
  5                                                               
  6  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         NT 
  7                                                               
  8  Allison Reaser                SO San Diego St             NT 
 
Event 42  Heptathlon: #2 Women High Jump
===============================================================================
 2 Sections grouped by starting height by Referee, then  +3cm
 Random order within each Section.  No five-alive.   2 Pits.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Brianne Theisen               SR Oregon                   NH 
  2  Fabia McDonald                SO Mississippi              NH 
  3  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                NH 
  4  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 NH 
  5  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              NH 
  6  Charlene Charles              JR Jacksonville             NH 
  7  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   NH 
  8  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            NH 
  9  Brittany Harrell              SO Florida                  NH 
 10  Precious Nwokey               SR Texas Tech               NH 
 11  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               NH 
 12  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         NH 
 13                                                               
Flight 2  Finals
  1  Jessica Flax                  SR Wisconsin                NH 
  2  Kiani Profit                  SR Maryland                 NH 
  3  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  NH 
  4  Deanna Latham                 SO Wisconsin                NH 
  5  Mairead Murphy                SR Kansas State             NH 
  6  Keia Pinnick                  SO Arizona State            NH 
  7  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  NH 
  8  Allison Reaser                SO San Diego St             NH 
  9  Erica Bougard                 FR Miss State               NH 
 10  Tanya Friesen                 JR Wichita State            NH 
 11  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 NH 
 12  Ryann Krais                   SR Kansas State             NH 
 13                                                               
 
Event 42  Heptathlon: #3 Women Shot Put
===============================================================================
 2 Sections grouped by best event performance.  2 Circles.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Charlene Charles              JR Jacksonville             ND 
  2  Keia Pinnick                  SO Arizona State            ND 
  3  Mairead Murphy                SR Kansas State             ND 
  4  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               ND 
  5  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              ND 
  6  Tanya Friesen                 JR Wichita State            ND 
  7  Precious Nwokey               SR Texas Tech               ND 
  8  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            ND 
  9  Erica Bougard                 FR Miss State               ND 
 10  Brittany Harrell              SO Florida                  ND 
 11  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  ND 
 12  Fabia McDonald                SO Mississippi              ND 
Flight 2  Finals
  1  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 ND 
  2  Jessica Flax                  SR Wisconsin                ND 
  3  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  ND 
  4  Kiani Profit                  SR Maryland                 ND 
  5  Allison Reaser                SO San Diego St             ND 
  6  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 ND 
  7  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                ND 
  8  Brianne Theisen               SR Oregon                   ND 
  9  Deanna Latham                 SO Wisconsin                ND 
 10  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   ND 
 11  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         ND 
 12  Ryann Krais                   SR Kansas State             ND 
 
Event 42  Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash
===============================================================================
 3 Sections grouped by best event performance.  Random order.
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Fabia McDonald                SO Mississippi              NT 
  2  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   NT 
  3  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  NT 
  4  Brittany Harrell              SO Florida                  NT 
  5  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  NT 
  6  Tanya Friesen                 JR Wichita State            NT 
  7  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                NT 
  8  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 NT 
Section 2  Timed Finals
  1  Precious Nwokey               SR Texas Tech               NT 
  2  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            NT 
  3  Keia Pinnick                  SO Arizona State            NT 
  4  Allison Reaser                SO San Diego St             NT 
  5  Erica Bougard                 FR Miss State               NT 
  6  Brianne Theisen               SR Oregon                   NT 
  7  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              NT 
  8  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         NT 
Section 3  Timed Finals
  1  Jessica Flax                  SR Wisconsin                NT 
  2  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 NT 
  3  Deanna Latham                 SO Wisconsin                NT 
  4  Kiani Profit                  SR Maryland                 NT 
  5  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               NT 
  6  Ryann Krais                   SR Kansas State             NT 
  7  Charlene Charles              JR Jacksonville             NT 
  8  Mairead Murphy                SR Kansas State             NT 
 
Event 42  Heptathlon: #5 Women Long Jump
===============================================================================
 2 Sections grouped by best event performance.   2 Pits.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         ND 
  2  Deanna Latham                 SO Wisconsin                ND 
  3  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 ND 
  4  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   ND 
  5  Mairead Murphy                SR Kansas State             ND 
  6  Jessica Flax                  SR Wisconsin                ND 
  7  Fabia McDonald                SO Mississippi              ND 
  8  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  ND 
  9  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  ND 
 10  Ryann Krais                   SR Kansas State             ND 
 11  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 ND 
 12  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              ND 
Flight 2  Finals
  1  Allison Reaser                SO San Diego St             ND 
  2  Tanya Friesen                 JR Wichita State            ND 
  3  Kiani Profit                  SR Maryland                 ND 
  4  Precious Nwokey               SR Texas Tech               ND 
  5  Brianne Theisen               SR Oregon                   ND 
  6  Erica Bougard                 FR Miss State               ND 
  7  Brittany Harrell              SO Florida                  ND 
  8  Charlene Charles              JR Jacksonville             ND 
  9  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            ND 
 10  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               ND 
 11  Keia Pinnick                  SO Arizona State            ND 
 12  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                ND 
 
Event 42  Heptathlon: #6 Women Javelin Throw
===============================================================================
 2 Sections grouped by best event performance.   One runway.
 Random order within each Section.
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1  Lucie Ondraschkova            JR Georgia                  ND 
  2  Kaylon Eppinger               SR Alabama                  ND 
  3  Brianne Theisen               SR Oregon                   ND 
  4  Fabia McDonald                SO Mississippi              ND 
  5  Kiani Profit                  SR Maryland                 ND 
  6  Olimpia Nowak                 SR No. Iowa                 ND 
  7  Jessica Flax                  SR Wisconsin                ND 
  8  Ryann Krais                   SR Kansas State             ND 
  9  Deanna Latham                 SO Wisconsin                ND 
 10  Lindsay Vollmer               FR Kansas                   ND 
 11  Brittany Harrell              SO Florida                  ND 
 12  Barbara Nwaba                 SR UC Santa Barbara         ND 
Flight 2  Finals
  1  Charlene Charles              JR Jacksonville             ND 
  2  Erica Bougard                 FR Miss State               ND 
  3  Jasmine Cotten                SR Cincinnati               ND 
  4  Dorcas Akinniyi               JR Wisconsin                ND 
  5  Makeba Alcide                 JR Arkansas                 ND 
  6  Chelsea Carrier-Eades         SR West Virginia            ND 
  7  Tanya Friesen                 JR Wichita State            ND 
  8  Precious Nwokey               SR Texas Tech               ND 
  9  Keia Pinnick                  SO Arizona State            ND 
 10  Mairead Murphy                SR Kansas State             ND 
 11  Allison Reaser                SO San Diego St             ND 
 12  Lindsay Schwartz              SR So. Alabama              ND